Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abd'nin Uyarısına Rağmen Esad Varil Bombası Kullandı
13 Nisan 2017 Perşembe Saat 09:13

Abd'nin Uyarısına Rağmen Esad Varil Bombası Kullandı

Suriye'de Beşşar Esad rejimi, ABD yönetiminin rejime yeni müdahale gerekçesi olarak açıkladığı "varil bombası kullanımına" başvurmaya devam ediyor. Rejime bağlı güçler ülkenin güneyindeki Dera'da bugün 8 varil bombası

TRUMP YÖNETİMİNİN, VARİL BOMBASI SALDIRISINA DA ASKERİ KARŞILIK VERECEĞİ UYARISININ ARDINDAN ESAD REJİMİ DERA'YA AYNI YÖNTEMLE SALDIRDI

SİVİL SAVUNMA YETKİLİSİ EL ZUZ:"BU SABAH REJİM HELİKOPTERLERİ DERA’DA MUHALİFLERİN KONTROLÜNDEKİ BÖLGELERE 8 VARİL BOMBASI ATTI"     

Dera, 12 Nisan 17 : Suriye'de Beşşar Esad rejimi, ABD yönetiminin rejime yeni müdahale gerekçesi olarak açıkladığı "varil bombası kullanımına" başvurmaya devam ediyor. Rejime bağlı güçler ülkenin güneyindeki Dera'da bugün 8 varil bombası kullandı.
     
Dera sivil savunma yetkilerinden Muhammed el-Zuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Rejim helikopterleri Dera’da bu sabahtan beri muhaliflerin kontrolündeki bölgelere 8 varil bombası attı. Bombalar düştüğü yerleşim yerlerindeki evlere büyük zarar verdi.” dedi.     

Varil bombalarının Dera'nın merkezindeki Dera Beled'i hedef aldığını kaydeden Zuz, saldırılarda ölen ya da yaralanan olmadığını ifade etti.     

Esad rejimi ve Rusya’nın nisan ayı başından bu yana Dera'ya yönelik saldırılarını yoğunlaştırdığını belirten Zuz, rejim helikopterlerinin Dera’ya 1 Nisan’dan bu yana 78 varil bombası attığını söyledi.     

Dera il merkezi, kuzeyde Dera Mahata ile güneyde Dera Beled olmak üzere iki kısımdan oluşuyor.  Dera Mahata'nın büyük bölümüne hakim olan rejim güçleri, Dera Beled'de elindeki tek semt olan Menşiyye'nin büyük bölümünü kaybetti.     

ABD yönetimi, 10 Nisan'da Esad rejiminin kimyasal silah ve varil bombasıyla yapacağı saldırıların Başkan Donald Trump'tan karşılık göreceği açıklamasını yapmıştı.     

Varil bombaları, Esad rejiminin 7. yıla giren iç savaşta sivillere karşı kullandığı en yaygın silahlar arasında. Suriye İnsan Hakları Ağı'nın derlediği verilere göre, rejim varil bombasını ilk kez 1 Mart 2012'de İdlib'in kuzeyindeki Salkin beldesinde kullandı.     

Geçen ay atılan varil bombaları en fazla Dera ilini hedef alırken, Hama, Şam kırsalı ve İdlib'te siviller yine bu yolla katledildi. Ayrıca, birer cami ve okul ile 2 sağlık merkezi de varil bombaları sonucu kullanılamaz hale geldi.     

SNHR, internet sitesinde yer verdiği bilgilere göre, rejim güçlerinin yalnızca ocak 2015'ten bu yana attığı varil bombası 32 bine yaklaşırken, 2 bin 717 sivil öldü. Yaralı sayısı ise tam olarak tespit edilebilmiş değil.      

      

Bu haber toplam 195 defa okunmuştur
Abd'nin Uyarısına Rağmen Esad Varil Bombası Kullandı Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans