Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gaü, Yim Kararının Uygulanması İçin Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı Ve Başbakan’Dan Destek Talep Etti; Daha Büyük Eylem Uyarısında Bulundu
10 Mart 2016 Perşembe Saat 15:56

Gaü, Yim Kararının Uygulanması İçin Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı Ve Başbakan’Dan Destek Talep Etti; Daha Büyük Eylem Uyarısında Bulundu

Girne Amerikan Üniversitesi(GAÜ) üst düzey yöneticileri, Yüksek İdare Mahkemesi’nin(YİM) verdiği “Girne Üniversitesi” isminin kullanılmaması yönündeki ara emri kararının uygulanmadığı gerekçesiyle, Lefkoşa’da yürüyüş gerç

BAŞBAKAN KALYONCU: “MAHKEMENİN KARARINI MAHKEME UYGULATIR”

AKPINAR: “HERHANGİ BİR ADIM ATILMAMASI HALİNDE ÜNİVERSİTEMİZ KAMPUSUNDAN ÇIKIP LEFKOŞA’YA GELECEKTİR. SONRASINDA UTANARAK, ÜZÜLEREK, KENDİ DEVLETİMİZİ AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE TAŞIMAK DURUMUYLA KARŞI KARŞIYA KALACAĞIZ”

Lefkoşa, 10 Mart 16 : Girne Amerikan Üniversitesi üst düzey yöneticileri, Yüksek İdare Mahkemesi’nin verdiği “Girne Üniversitesi” isminin kullanılmaması yönündeki ara emrinin uygulanmadığı gerekçesiyle, Lefkoşa’da yürüyüş gerçekleştirdi; Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakana mektup vererek YİM kararlarının uygulanması için destek talep etti.

Başbakan Ömer Kalyoncu, GAÜ heyeti ile gerçekleştirdiği görüşmede, Hukuk Dairesinden aldıkları bilginin “mahkemenin kararını mahkeme uygulatır” yönünde olduğunu söyledi.

GAÜ üst düzey yöneticilerinden oluşan bir grup, “Adalet için Bugün” ismi altında Lefkoşa’da gerçekleştirdiği eylemde, ilk olarak Girne Kapsısı’ndaki Atatürk Büstü’ne çelenk koydu, bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Burada yapılan açıklamaların ardından Cumhurbaşkanlığına yürüyen guruptan, GAÜ Kurucu Rektör ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar başkanlığında bir heyet Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştü. Görüşmede sadece görüntü alınmasına izin verildi. Grup daha sonra Cumhuriyet Meclisi’ne yürüdü burada Akpınar başkanlığındaki heyet,  Meclis Başkanı Sibel Siber ve Başbakan Ömer Kalyoncu ile görüştü.

AKPINAR

GAÜ Kurucu Rektör ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, Atatürk Büstü önünde yaptığı açıklamada, YİM kararlarının uygulanmasında devlet organlarının “tereddüt içerisinde” olduğunu ve “imtina ettiğini” savundu.

Devlet makamlarını “cesaretsiz” duruş sergilemekle suçlayan Akpınar, YİM kararlarının uygulanmadığını savundu ve bunu “şiddetle protesto” ettiklerini kaydetti.

İlgili bakanlara konuyu defalarca aktardıklarını belirten Akpınar, “Ancak görüyoruz ki, KKTC devletinin de ötesinde bir devletin varlığı söz konusu “ ifadesini kullandı.

YİM kararının, bugünkü eylemlerinin ardından yine uygulanmaması halinde öğrencilerin de katılımıyla daha geniş çaplı eylem uyarısında bulunan Akpınar, “Herhangi bir adım atılmaması halinde Üniversitemiz kampusundan çıkıp Lefkoşa’ya gelecektir. Sonrasında utanarak, üzülerek kendi devletimizi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşımak durumuyla karşı karşıya kalacağız” dedi.

“ÇOK CİDDİ KAOS OLUŞUR”

Akpınar, mahkeme kararlarının uygulanmaması halinde “çok ciddi bir kaos ve bu kaostan çok ciddi bir şekilde beslenen yapılar” oluşacağını da savundu.

“BAŞSAVCILIK FARKLI BİR YÖNLENDİRME ORTAYA KOYDU”

Meclis Başkanı ile görüşmesinde, Başsavcılığın yaptığı mütalaalarla YİM’in kararlarıyla ilgili ”farklı bir yönlendirme” ortaya koyduğunu, dolayısıyla kararların uygulanmasının geciktirildiğini savunan Akpınar, siyasilerin de YİM kararlarına ters bir duruş sergilediğini iddia etti.

“YENİ BİR BOYUT”

Başbakan Ömer Kalyoncu ile gerçekleştirdiği görüşmede de Akpınar, ara emirlerin uygulanmamasından dolayı sürecin “yeni bir boyut kazandığını”, ara emirlerinin uygulanmamasından dolayı ceza davaları açtıklarını söyledi.

Akpınar, Başbakan’dan YİM kararlarının uygulanması için idarenin gerekli adımları atmasını sağlamasını istedi.

Böyle bir sürecin ülkede ilk kez yaşandığını kaydeden Akpınar, dava konusu üniversitenin programlarını onaylamadığı için Yüksek Öğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu’na dava açtığını, kaza mahkemesinin de davayı gördüğünü,  bunun YİM’in kararını tanımadığı anlamına geldiğini de savundu.

SİBER

Meclis Başkanı Sibel Siber, heyeti kabulünde, bir ülkede yasama, yürütme ve yargının uyum içerisinde çalışmasının ülkede huzur ve güven için gerekli olduğunu, üç organa olan güvenin yitirilmesi halinde kamusal düzen ve devlet yapısının bozulmasına yol açılacağını söyledi.

Üç devlet organına da düşen görevlerin büyük olduğunu kaydeden Siber, haklı olanın kazanacağına inancının,  yargıya olan güvenin tam olduğunu söyledi.

KALYONCU

Başbakan Ömer Kalyoncu ise kabulde yaptığı açıklamada, konu hakkındaki YİM kararları ile ilgili Hukuk Dairesinden alınan bilginin “mahkemenin kararını mahkeme uygulatır” yönünde olduğunu söyledi.

Kalyoncu, “Dolayısıyla doğrudan doğruya bize yüklenen bir görev yok” dedi.

VEHBİ

GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Asım Vehbi de, Girne Kapısı önünde yaptığı konuşmada, “hak ve adaletin sağlanamadığı bir ülke, bir cumhuriyet de olmaz bir devlet de olamaz” dedi.

Devlet makamlarını YİM kararlarını yerine getirmeye çağıran Vehbi, “Adaletin olmadığı yerde kaosun olduğunu” kaydetti.

ÖZTÜRK

GAÜ Rektörü Prof. Dr. Kutsal Öztürk ise aynı yerde yaptığı konuşmada, YİM kararlarının uygulanmadığını savunarak eylemlerinin “hak, hukuk ve adalet” için olduğunu söyledi.

Öztürk, GAÜ olarak isim konusunda haklarının yenmekte olduğunu ve mağduriyet yaşadıklarını söyledi.


Bu haber toplam 1675 defa okunmuştur
Gaü, Yim Kararının Uygulanması İçin Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı Ve Başbakan’Dan Destek Talep Etti; Daha Büyük Eylem Uyarısında Bulundu Haberi

YORUMLAR
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
DİĞER HABER BAŞLIKLARI
KIBRIS GÜNDEMİ
kamagra jel kamagra
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 - 2015 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Mail : | Yazılım: Doğru Ajans